معین آزمایش مقابله برنامه بالستیک واشنگتن

معین: آزمایش مقابله برنامه بالستیک واشنگتن کره شمالی کره شمالی موشک بالستیک

گت بلاگز اخبار سیاسی و اجتماعی مجلس، دولت را پاسخگو نكرد / صادق زیباکلام

استفاده از واژه «تغییر» جهت او اندکی بیش از سخت است و البته بسیاری نیز معتقدند او همان احمدی نژاد دیروز است و تنها به دنبال کسب محبوبیت و رسانه ای شدن هست. ولی

مجلس، دولت را پاسخگو نكرد / صادق زیباکلام

صادق زیباکلام: مجلس، دولت را پاسخگو نكرد

عبارات مهم : انتخابات

استفاده از واژه «تغییر» جهت او اندکی بیش از سخت است و البته بسیاری نیز معتقدند او همان احمدی نژاد دیروز است و تنها به دنبال کسب محبوبیت و رسانه ای شدن هست. ولی به هر روی نامه نگاری های اخیر او ابهامات بسیاری در کشور ایجاد کرد تا آنجا که بعضی معتقدند نامه نگاری ها و سخنان تند و تیز او و عدم برخورد با تخلفات مدیر دولت دهم منجر به تحرکات و اعتراضات دی ماه شده است است.

مجلس، دولت را پاسخگو نكرد / صادق زیباکلام

حتی معاون اول مدیر جمهور اسحاق جهانگیری نیز به این امر مهم اشاره کرد و گفت «در مقطعی به من توصیه به سکوت کردند و من هم گفتم چشم، ولی الان سرتاسر حکومت را به بحث گرفته و می گویند انتخابات زودهنگام و بدون مهندسی برگزار شود. هنگامی که نگذاشتید جلوی کارها او گرفته شود، الان باید به این حرف ها جواب بدهید». در این راستا «آرمان» با صادق زیباکلام استاد دانشگاه گفت وگو کرده است که در ادامه می خوانید.

آقای جهانگیری در همایش استانداران اظهار کرد که در مقطعی به من توصیه به سکوت کردند ولی امروز سرتاسر حکومت را زیر پرسش می برند و از انتخابات زودهنگام سخن می گویند. آیا سکوت در برابر غلط های و اشتباهات بعضی از افراد مانند احمدی نژاد به بی اعتمادی ها دامن نمی زند و اتفاقاتی مانند دی ماه را در پی ندارد؟

پاسخگویی جدی وجود ندارد. در واقع مجلس شورای اسلامی به عنوان رکن و دستگاه مهم در ساختار نظام، باید افراد را نسبت به عملکرد و خطاهایشان ملزم به پاسخگویی کند که متاسفانه مجلس شورای اسلامی تاکنون آن طور که باید کسی را ملزم به پاسخگویی نکرده هست. از سوی دیگر بسیاری از افراد وطن پرست و باتجربه در امور اجرایی نمی توانند و یا به دلایل دیگر در انتخابات نامزد نمی شوند. مجلس شورای اسلامی که در راس امور واقع شده است است و باید از همه حساب کشی کند، متاسفانه از منظر اقتدار، حساب کشی و الزام به پاسخگو کردن افراد رو به افول بوده و این مسئله بزرگی هست. تا زمانی که این مسئله حل نشود، بسیاری از پرسشها بنیادین کشور حل نخواهد شد.

استفاده از واژه «تغییر» جهت او اندکی بیش از سخت است و البته بسیاری نیز معتقدند او همان احمدی نژاد دیروز است و تنها به دنبال کسب محبوبیت و رسانه ای شدن هست. ولی

عدم برخورد با بعضی از رفتارها منجر به این شد تا عده ای به تعبیر آقای جهانگیری بخواهند حکومت را زیر پرسش ببرند، جهت پیشگیری از بروز رفتارهای هنجارشکنانه نظیر واکنش‌ها و نامه نگاری های اخیر احمدی نژاد چه باید کرد؟

به دو صورت می توان به بیانات و واکنش‌ها اخیر احمدی نژاد نگاه کرد؛ یا می توان گفت که در او تحولی به وجود آمده است و چشمان مدیر دولت دهم بر روی بسیاری از واقعیت های کشور گشوده شده است هست، همچنان که چشمان بسیاری از چپ های دهه شصت بر روی بسیاری از واقعیات گشوده شد و آن نگاه دهه شصتی را کنار گذاشتند، همان طور که نگرش آیت ا… هاشمی نسبت به بعضی پرسشها از اواسط دهه هفتاد عوض کردن کرد و در آخرهای دهه هشتاد به اوج رسید.

یعنی معتقدید که نگاه احمدی نژاد عوض کردن کرده است؟

می توان این احتمال را داد که در احمدی نژاد نیز عوض کردن به وجود آمده و او متوجه شد که بسیاری از مسائلی که اصلاح طلبان و یا مرحوم آیت ا… هاشمی می گفتند درست هست. بنابراین ممکن است احمدی نژاد هم به تدریج متوجه نکاتی شده است باشد که بعضی از امور تا چه اندازه جهت پیشرفت کشور اهمیت دارد و اگر در این موارد خللی وارد شود، به طور مثال افراد مستقل و وطن پرست نماینده مجلس نشوند، منجر به روی کار آمدن مجلسی فاقد کارایی و توان مورد نیاز خواهد شد. از این رو، خوشبینانه ترین نگاه نسبت به اعتراضات و نامه نگاری های اخیر احمدی نژاد می تواند عوض کردن نظر او باشد. درعین حال احتمال دیگری هم وجود دارد که احمدی نژاد همان احمدی نژاد 88 یا 84 هست. اکنون چون فضا تا حدی جهت انتقاد باز هست، او هم انتقادات و اعتراضات اخیر را مطرح کرده هست. به هر روی، آینده و وقت نشان خواهد داد که آیا در احمدی نژاد تحولی به وجود آمده و یا اینکه او از باب وقت طلبی و ایجاد محبوبیت، نامه نگاری و انتقاد می کند.

مجلس، دولت را پاسخگو نكرد / صادق زیباکلام

معاون اول مدیر جمهور در بخشی از اظهاراتش گفت «اشتباه می کنند که دولت را ناکارآمد جلوه می دهند»؛ با توجه به بیانات و نامه نگاری های احمدی نژاد علیه عملکرد روحانی در دولت یازدهم می توان گفت که هواداران احمدی نژاد به دنبال ناکارآمد جلوه دادن دولت دوازدهم هستند؟

تنها هواداران احمدی نژاد نیستند که تلاش می کنند دولت روحانی را ناکارآمد نشان دهند. اساسا بعد از انتخابات 29 اردیبهشت و شکست سنگین اصولگرایان و 24 میلیون رأیی که روحانی کسب کرد، استراتژی اصولگرایان به خاص جریانات تندرو و طرفداران احمدی نژاد این شده است است که به مردم القا کنند، آنها اشتباه کرده اند که در انتخابات شرکت کردند و به روحانی رأی دادند. بنابراین اکنون استراتژی مهم جریانات تندرو این است که به هر قیمتی نشان دهند روحانی ناکارآمد هست. البته موج سواری مخالفان علیه دولت به این علت است که روحانی بسیاری از پرسشها را با مردم در میان نمی گذارد و این نیز به سود جریانات تندرو تمام شده است هست. به طور مثال روحانی باید به مردم بگوید که اگر 100 تومان درآمد هر سال کشور هست، چقدر از این رقم در اختیار قوه مجریه و نیز در اختیار سایر نهادها قرار می گیرد.

استفاده از واژه «تغییر» جهت او اندکی بیش از سخت است و البته بسیاری نیز معتقدند او همان احمدی نژاد دیروز است و تنها به دنبال کسب محبوبیت و رسانه ای شدن هست. ولی

متاسفانه مدیر جمهور تاکنون بیان نکرده است و این یکی از پرسشها اساسی است که روحانی باید به آن عمل کند. بنابراین مدیر جمهور باید بگوید که چقدر از این میزان در اختیار دولت است و روحانی به عنوان مدیر قوه مجریه روی آن تسلط و نظارت دارد و چه میزان از این مبلغ در اختیار او نیست. متاسفانه روحانی این پرسشها را به طور براق با مردم در میان نمی گذارد به همین علت بسیاری از پرسشها به سمت مدیر جمهور بازمی گردد.

واژه های کلیدی: انتخابات | احمدی نژاد | دولت روحانی | انتخابات 29 اردیبهشت | اخبار سیاسی و اجتماعی

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : getblogs